Παρκ-αρε στην κορυφή η Γιουνάιτεντ! (video)

Category:

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Άρσεναλ, χάρη στο γκολ του Παρκ στο 41' (1-0). Οι «κόκκινοι διάβολοι» παρέμειναν αήττητοι και πέρασαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Premier League...

...Οσοι περίμεναν ένα θεαματικό παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ», κατάλαβαν από νωρίς πως η διάψευση ήταν θέμα χρόνου! Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κύλησε με τις δύο ομάδες να έχουν μπλοκάρει η μία την άλλη, σε ένα παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και χωρίς κάποια φάση άξια αναφοράς. Εξαίρεση, η σημαντική ευκαιρία του Νάνι στο 22', όταν έπειτα από σέντρα του Φλέτσερ, ο Σκιλασί έδιωξε πάνω στον Πορτογάλο και αυτός με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ!

Η Γιουνάιτεντ ανέβασε κάπως τους ρυθμούς από το 35' και μετά και στην μοναδική της απειλή σε αυτό το διάστημα κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Η σέντρα του Νάνι κόντραρε στα σώματα παικτών της Αρσεναλ, ο Παρκ πήδηξε και πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα των Λονδρέζων για το 1-0 στο 41ο λεπτό!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πολύ κοντά στο γκολ! Ο Αντερσον στο 54' βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Στσέζνι, όμως λίγο αργότερα ήταν η σειρά της Αρσεναλ να δημιουργήσει την μεγάλη φάση. Ο Σαμάκ έκανε το σουτ, ο Φαν Ντερ Σαρ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Νασρί πλάσαρε από την μικρή περιοχή αλλά ο Βίντιτς λίγο πριν την γραμμή έκανε το σωτήριο τάκλιν και απομάκρυνε. Στο 59', οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Νάνι μόνος του από τα 6 μέτρα έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Στσέζνι.

Η Μάντσεστερ θα μπορούσε να είχε κλειδώσει το παιχνίδι στο 73', όταν ο Κλισί έκανε χέρι ενώ ήταν κολλημένο στο έδαφος και ο Ουέμπ έδωσε λανθασμένα το πέναλτι. Ο Ρούνεϊ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το τέρμα! Η ομάδα του Φέργκιουσον έδωσε στη συνέχεια χώρο, αλλά η Αρσεναλ δεν δημιούργησε κάποιο κίνδυνο παρά την είσοδο των Φαν Πέρσι και Φάμπρεγας και έτσι το 1-0 παρέμεινε, με την Γιουνάιτεντ να επιστρέφει στην κορυφή.

* Το παιχνίδι παρακολούθησαν από κοντά κάποιοι από τους 33 μεταλλωρύχους που ήταν εγκλωβισμένοι για πολλές εβδομάδες στην Χιλή, όπως επίσης και ο Ντέιβιντ Μπέκαμ.